RATAJŠTÍ MUŽI V PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE
Ratajší padlí uvedení na památníku v Ratajích
František Lébl 28 let zemřel v zajetí , srbská fronta Narodil   se   23.7.1886   v   Ratajích   38   jako   syn   Františka   Lébla   a   jeho   manželky   Kateřiny   rozené   Ječmínkové   z Pavlovic   11.      Narukoval   do   102.   pěšího   pluku   do   Benešova   již   v   roce   1914.   Podle   rakouských   úředních   záznamů   byl prvním   ratajským   padlým,   protože   měl   zahynout   již   22.   8.   1914   u   Zubače   na   srbské   frontě   v   rámci   první   neúspěšné ofenzívy   proti   Srbsku.   Tuto   bitvu   ale   přežil   a   byl   patrně   zajat.   Podle   záznamu   pražského   vojenského   ústavu   zemřel 28.   února   1917      v   zajetí   v   italské   Canosa   di   Puglia.   František   tedy   jako   zajatec   zřejmě   prožil   i   ústup   srbské   armády přes   Albánii   a   Korfu   do   Itálie.   Nebylo   mu   souzeno   se   do   Rataj,   kde   měl   domovské   právo,   ale   již   zde   před   válkou nebydlel, vrátit.
Antonín Kakos 26 let zemřel na následky zranění, srbská fronta Narodil   se   4.1.1888   v   Ratajích   11.   jako   nemanželské   dítě   Kateřině,   dceři      Jakuba   Kakose,   rolníka   z   Rataj   11,   a   jeho manželky   Anny.   Před   válkou   se   oženil      (svatba   18.5.1912   v   Domašíně)   a   za   manželku   si   vzal   Annu   Kakosovou,   která se   narodila   25.2.   1887   v   Hrazené   Lhotě   16   Janovi   Kakosovi   a   Anně   Zrnové.   Antonín   tehdy   již   bydlel   v   Libži   47. Snoubenci   byli   příbuzní   ve   3.   stupni   pobočného   pokolení   a   musel   jim   být   udělen   církevní   dispenz   od   překážky příbuzenství.      Narodila   se   jim   dcera   Marie   (20.4.1913)   a   Františka   (12.2.1915,   tedy   až   po   jeho   smrti).   Antonín bojoval   v   sestavě   stodruháků   patrně   na   Drině   v   létě,   resp.   na   podzim   1914.   Během   těchto   bojů   byl   zraněn   a následkům zranění podlehl.
Další strana Další strana
Josef Krch 35 let zemřel na tyfus Dle   dostupných   úředních   vojenských   rakouských   i   českých   záznamů   muž   toho   jména   nezemřel   ani   nepadl   a   je možné,   že   došlo   při   navrhování   jmen   na   památník   padlých   k   nějaké   chybě   a   je   tam   uvedeno   jméno   Josef   namísto Karel.      Možnou   příčinou   mohla   být   i   skutečnost,   že   v   Ratajích   nebydlel   a   měl   zde   jen   domovské   právo.   Karel   Krch se   narodil   24.2.1879.   Byl   synem   Karla   Krcha   z   Rataj   49   a   jeho   manželky      Marie,   nemanželské   dcery      Marie   Srnové (dcera   Jakuba   Srny   z   Rataj   35).   V   Ratajích   se   také   narodil   Josef   Krch,   ale   až   11.2.1900   (nemanželský   syn   Františky Krchové,   dcery   výše   zmíněného   Karla   Krcha).   Záměně   Karla   s   Josefem   není   možná,   protože   Karel   zemřel   již 14.10.1914   v   Užhorodě   a   druhého   dne   byl   pohřbe   na   epidemiologickém   hřbitově.   Možnou   příčinou   úmrtí   byl patrně tyfus.
Předchozí Předchozí